RÜŞVETİN BELGESİ

 

RÜŞVETİN BELGESİ

Dişli’den belgeli iş takibi


Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı’nın 1 milyon dolarlık imzasını ortaya çıkardı

© CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin, bir arsanın imar durumunu değiştirmek karşılığı 1 milyon dolar ücret talep ettiğine ilişkin belgeyi basına dağıttı. Milletvekillerinin parayla iş takibi yapmalarının yasalara aykırı olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Bu belgelerin altına imza atanların elleri temiz olamaz” dedi.

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri’deki bir arsanın imar değişiklikleriyle ilgili olarak AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’ye “1 milyon dolarlık iş takibi ücreti” ödenmesine ilişkin belgeyi basına dağıttı. Kılıçdaroğlu, “Sayın Dişli, imar durumunu değiştirmek karşılığı 1 milyon dolar iş takibi ücreti talep etmiş ve bu talebi ilgili şirket tarafından yazılı bir protokole bağlanmıştır. Artık iş takip belgelerine genel başkan yardımcıları imza atıyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, dün parlamentoda düzenlediği basın toplantısında öncelikle anayasanın “Üyelikle bağdaşmayan işler” başlıklı maddesine dikkat çekerken “Milletvekilleri parayla iş takibi yapamazlar. İhale dağıtımı yapamazlar. Millet adına yaptıklarını söyledikleri işler için de herhangi bir adla komisyon alamazlar. Yani, maddi çıkar elde edemezler. Milletvekilliğini kişisel çıkarları üzerine inşa edenlerin parlamentoda olmaması gerekir. Ayrıca milletvekilleri belli işadamlarının, ticari organizasyonların ya da birilerine olağanüstü avantajlar sağlayan imar değişikliği uygulamalarının parçası da olamazlar” dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP’li Şaban Dişli, bir arsa alımı dolayısıyla ‘kredi, imar durumu, ticari alan çalışmaları’ karşılığında kendisine 1 milyon dolar iş takip ücreti ödenmesini içeren bir belgeye imza atmakla suçlanmaktadır. Yani Sayın Dişli, imar durumunu değiştirmek karşılığı 1 milyon dolar iş takibi ücreti talep etmiş ve bu talebi ilgili şirket tarafından yazılı bir protokole bağlanmıştır. Dağıttığım sözleşme 31 Ağustos 2006 tarihlidir. Sözleşmede taraflardan birisi de AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’dir. Ayrıca, iki de şahit vardır. Arsa, Silivri ilçesi sınırları içinde olup E-5 Ana Karayolu’nun kenarında bulunan 79 Ada ve 6, 7, 8 No’lu parsellerden oluşmaktadır. Arsa düşük yoğunluklu imarlı olarak satın alındıktan sonra, önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (02 Nisan 2007 tarihinde) imar planı değiştirilerek gereği için Silivri Belediyesi’ne gönderilmiştir. Yapılan değişiklikle otopark alanı emsale dahil olmaktan çıkarılmış, ticaret alanlarında ise yapı boyutları tümüyle serbest bırakılmıştır. Bu değişiklik 11 Mayıs 2007 tarihinde Silivri Belediye Meclisi toplantısında, CHP’li Meclis üyeleri Hüseyin Noyan, İlknur Sönmez, Muharrem Aydoğan, Hatice Ayfer Köylü ve Rauf Berktaş’ın ‘ret’ oyuna karşılık, AKP’lilerin oylarıyla aynen kabul edilmiştir. Bu değişiklik arsa sahiplerine olağanüstü rant sağlamıştır. Şimdi soruyorum: Bu rantın karşılığı olarak Sakarya Milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Şaban Dişli iş takipçiliğinin karşılığı olarak 1 milyon Amerikan Doları aldı mı?”

‘Şahitler huzurunda imzalanmış’


Kılıçdaroğlu, “iş takipçiliğinin belgesini” sunarken “Bu belge, para karşılığı iş takipçiliğinin sıradanlaştığının, olağan hale getirildiğinin tipik bir örneğidir. O kadar ki Sayın Dişli, para karşılığında iş takibi yapacağına ilişkin bir belgeyi, şahitler huzurunda imzalamaktan kaçınmamaktadır. Bu iş takibinin artık AKP döneminde meşrulaştığının bir ibret belgesidir. AKP döneminde artık iş takibi belgeleri hazırlanmakta, altına genel başkan yardımcıları imza atmakta, sanki bir banka muamelesi yapılır gibi iş takibi işlemi yapılmaktadır” görüşünü dile getirdi.

CHP’li Kılıçdaroğlu tarafından dağıtılan belgede “Silivri ilçesi 79 Ada, 6.7.8 No’lu parsellerin kısmen öz kaynak, kısmen de (2.200.000 USD) banka kredisi ile alınıp (Akademi Ofset AŞ’nin üzerine) tüm ticari taramalar ve imar değişiklikleri sonrasında gerçekleşecek satışından (8.600.000 USD) Şaban Dişli’nin şahsına veya işaret edeceği özel ve tüzel kişiliğe, söz konusu banka kredisinden kaynaklı faiz, harç ve bunun gibi tüm masraflar içinden düşülmek ve hesaplanmak kaydıyla brüt 1.000.000 USD ödenmesi peşinen kabul edilmiştir” deniliyor. Belgenin altında Şaban Dişli’nin yanı sıra Akademi Ofset AŞ adına Mehmet Karasu ile şahitler Aziz Sezginer ve Mehmet Solak’ın da imzaları bulunuyor.

Dişli’den savunma

Belgenin ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan Dişli, Akademi Ofset AŞ’nin 1992 yılından beri ortağı olduğunu belirterek Silivri’deki arsa için bankadan kredi çekildiğini, kendisinin de para koyduğunu söyledi. Dişli, Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgenin şirket içi bir yazışma olduğunu ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu ise “Şaban Dişli’nin şirketin ortağı olması bir şeyi değiştirmez. Kendi bileceği iş. Demek ki, imar işini kotaran Mehmet Karasu ile Şaban Dişli o zaman. Belge gayet açık. Öyle paranın nakli falan değil. Para banka talimatıyla aktarılır. Özel bir anlaşma bu. Özel anlaşmayla Şaban Dişli’ye 1 milyon dolar verilmesi öngörülüyor” dedi.www.cumhuriyet.com.tr

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !