Okulları Da Nakite Çeviriyor!

Okulları Da Nakite Çeviriyor!

Adanada tam bir Unakıtan klasiği yaşanıyor. Merkezi okullar satışa çıkarılırken, elde kalanların isimleri satılıyor

Hükümet idarecileri de, “Babalar gibi satarım” diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yolundan gidiyor. Hükümet, Türkiye’nin en önemli kuruluşlarını, okulları, gözünü kırpmadan eğitimin özelleştirilmesi adı altında satmaktan geri durmadı. Bugüne kadar yüzlerce okulu satan AKP Hükümeti’ni buda kesmemiş olacak ki, şimdi de okulların isimleri satılıyor.

Adana’da, bulunduğu mahalle, cadde ya da sokak adlarıyla anılan okulların isimleri isteyen kişi ya da kuruluşlara satılacak. AA muhabirine konuşan Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat, artan nüfusu ve ihtiyaç duyulan teknolojik yatırımları dikkate alarak gelinen aşamayla yetinmediklerini kaydetti.

Büyükfırat, Adana’da bulunduğu mahalle, cadde ya da sokak adlarıyla anılan okulların isim haklarını satışa çıkarmak için çalışma yaptıklarını ifade etti.

Ne kadar para, o kadar...

Okullara kendi ya da yakınlarının adlarını vermek isteyenlerin yanı sıra firma, sivil toplum kuruluşu ya da meslek örgütlerinin de isim hakkı için İl Özel İdare Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabileceklerini belirten Büyükfırat, “Her okulun isim hakkı bedeli okulun öğrenci kapasitesi, derslik sayısı ve bulunduğu semte göre değişiyor. İsim haklarının satış bedellerini belirlerken, ihale bedellerini dikkate alıyoruz” dedi.

Merkezi okullar satılacak

Büyükfırat, kentin merkezinde ‘trafik yoğunluğu ve işyerleri arasında kalmış, sağlıklı eğitim öğretim imkanı bulunamayan’ okulların satışı ile ilgili de yasal düzenlemeler yapıldığını anımsatarak, “Bu konuda da çalışma yapıyoruz. Kent merkezindeki sadece bir okulun satışı ile daha uygun yerlerde kampüs yapma imkanımız bile var. Çünkü, merkezi konumdaki arsalar çok kıymetli” dedi.

Bütçeye göre okul bulunur!

Bu arada, yapılan tespitlere göre okulların isim hakkı bedellerinin tespiti için çalışma sürüyor. Buna göre Turgut Özal Bulvarı’ndaki Kurttepe Anadolu Lisesi, 1 milyon 700 bin YTL ile bedeli en yüksek okullar arasında yer alıyor. Gülbahçesi İlköğretim Okulu 1 milyon 177 bin YTL, Gülbahçesi Anaokulu 413 bin YTL, Seyhan Anadolu Lisesi 1 milyon 362 bin YTL, Sofulu Lisesi’nin ise 1 milyon 400 bin YTL ile isim hakkını almak mümkün olacak.

(Adana/EVRENSEL)Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !