İşte Gül'ün Rektörü

 

İşte Gül'ün Rektörü


Abdullah Gül'ün "rektör" diye atadığı Rıza Ayhan,Gazi Üniversitesi'nin ilk yönetim kurulu toplantısında dekanlara tehditler savurdu...

Abdullah Gül'ün Gazi Üniversitesi'ne rektör diye atadığı Rıza Ayhan, ilk yönetim kurulu toplantısında dekanlara gözdağı verdi. "Biz devlet yönetiyoruz" diyen Ayhan, sözlerini "Bunu anlamayan dekanlara bunu anlatmasını biliriz. Bir sarı zarf gönderir, soruşturma açar, o dekanın burnunu sürteriz. Hani bir söz vardır: Nush ile uslanmayanın hakkı kötektir" diye sürdürdü.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan'ın, göreve geldikten sonra katıldığı ilk üniversite yönetim kurulu toplantısında dekanlara "Anlamayan dekana anlatmasını biliriz. Bir sarı zarf gönderir, soruşturma açar, o dekanın burnunu sürteriz. Hani bir söz vardır: Nush ile uslanmayanın hakkı kötektir" diyerek gözdağı verdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 5 Ağustos 2008 tarihinde Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Rıza Ayhan, 13 Ağustos'ta gerçekleştirilen üniversite yönetim kurulu toplantısında dekan ve dekan temcilsilerine hitaben bir konuşma yaptı.

Üniversitenin sorunlarına ilişkin kararların alındığı yönetim kurulu toplantısında dekanlara sert ifadelerle gözdağı veren Ayhan'ın şunları söylediği belirtildi: "Biz devlet yönetiyoruz, dernek yönetmiyoruz. Kedi Sevenler Derneği'ne sadece kedi sevenler girer, kediden nefret edenler giremez. Bunu anlamayan dekanlara bunu anlatmasını biliriz. Bir sarı zarf gönderir, soruşturma açar, o dekanın burnunu sürteriz. Hani bir söz vardır: Nush ile uslanmayanın hakkı kötektir."

Dekanlar, Ayhan'ın tavrına şaşırdı

Prof. Dr. Rıza Ayhan'ın başkanlık ettiği ilk yönetim kurulu toplantısında tehdit içeren bir konuşma yapması, dekanlar arasında şaşkınlık yarattı. İstifa etmesi için baskı gören Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Ethem Anar, Ayhan'ın toplantıya katılan bütün dekan ve dekan temsilcilerini tehdit ettiğini söyledi. Ortada hiçbir şey yokken Ayhan'ın neden bu konuşmayı yaptığına anlam veremediğini belirten Anar, "Rektör Bey'in bana karşı olan tavrı belli. İstifamı istedi. Ben reddettim" diye konuştu. Yükseköğretim Yasası mevzuatları içerisinde görevini yaptığını belirten Anar, şunları söyledi: "Kimsenin kimseyi tehdit etmesine gerek yok. Kendisi üniversitenin en yetkili kişisidir. Tabii ki kusurumuz olursa soruşturma da açılır, ceza da verilir. Ama ortada henüz bir şey yokken, rektörün bu tavrı tamamen tehditten başka bir şey değil."

"Ayrım yapmayacağım" demişti

Ayhan, dekanlara gözdağı verdiği toplatıdan bir gün sonra düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında ise gazetecilere üniversite yönetimiyle birlik ve dayanışma içerisinde çalışacağını, hiçbir ayrım yapmayacağını açıklamıştı. Ayhan, "Bana oy verdi, vermedi" ayrımı yapmadan herkesle birlik içinde olacağını söylemişti. Üniversitelerin, kavgayla hayatlarını sürdüremeyeceklerini belirten Ayhan, "Artık ben yok, biz varız. Ağaç dallarıyla gürler. Biz de dallarımız olan öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve diğer çalışanlarımızla gürleyeceğiz" demişti.

HEDDAM

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !